Náměty a inspirace (nejen) pro paní učitelky a pány učitele

Vodárenský les u Svitav

Pomůcky

Naučná stezka Vodárenský les

lokalita: Svitavy, Pardubický kraj
GPS souřadnice: 49°44'45,43"N 16°27'20,39"E
vstupné: zdarma
přístupnost: bez omezení
délka: 1,5 km
časová náročnost: cca 60 minut
zaměření: přírodověda, vodárenství
www: http://www.ic.svitavy.cz/cs/m-565-naucna-stezka-vodarensky-les/

Pracovní postup

Trávíme s mládětem a chlupáčem první prázdninový týden u babičky a dědy v Moravské Třebové - a právě děda naznal, že bychom rozhodně (vedro nevedro) měli vyrazit někam na výlet (protože babičky a dědečkové jsou mimo jiné i od toho, aby se s nima výletalovalo). Snažili jsme se vybrat takové místo, aby se tam nenudil dvouleťák, aby tam mohl pes a abychom nepadli kvůl vysokým teplotám (čili žádný náročný terén s velkým převýšením a pokud možno stín). Nakonec jsme vybrali Vodárenský les u Svitav (nutno podotknout, že jsme o něm dosud neměli ani tucha, ale stačilo nakouknout do brožurky z místního zpravodaje a trošku zagooglit) a udělali jsme moc dobře :-)

Ve Svitavách se stačí dostat ke kojeneckému ústavu, kde se dá bez problému zaparkovat. Snadno dostupné je místo i z autobusového nádraží. Od kojeňáku se vypravíte podél chatové osady po polní cestě z kopce dolů, projdete částí parku Patriotů a po přibližně 400 m chůze, kdy se pozvolna dostanete do lesa, se ocitnete u vstupní informační tabule.

Vodárenský les byl dříve oplocený a veřejnosti nepřístupný, jelikož jeho prameny sloužily jako zásobárna pitné vody pro celé Svitavy - toto období připomínají přes sto let staré sběrné studny, které si můžete během výletu prohlédnout. Kvůli překročení normy koncentrace dusičnanů pro pitnou vodu vlivem zemědělské činnosti na okolních polích byly studny jako zdroj odstaveny, les zpřístupněn a v roce 2013 nechali radní vybudovat stezku. Ta měří přibližně kilometr a půl. Rovinka bez převýšení, schodů, udržovaná cesta - vhodná je tedy i pro kočárky a vozíčkáře. Jen kola nechte doma nebo zaparkujte na začátku trasy, vjezd na nich je zakázán.

Po obou březích Ostrého potoka vás provedou dřevěné chodníky a šotolinové cesty. Kochat se můžete biotopem mokřin a podmáčených půd, díky osmi informačním tabulím se seznámíte s místní faunou, florou i vodníky :-) Tabule jsou většinou obhaceny o různé otáčecí či vyklápěcí prvky, takže zapojíte více smyslů a procházka tak dostane jiný rozměr :-) Nejvíc děti určitě zaujme Kneippův chodník pro masáž chodidel, vyvýšená pozorovatelna, naprosto úžasný telefon (velké dřevěné ucho a ústa propojené podzemním potrubím), otisky stop zvířat do písku nebo skládačka s otočnými dřevěnými hranoly s vyobrazením vývojových stádií žáby. Kromě nástěnek po cestě narazíte i na několik odpadkových košů a lavic - vše je dřevěné a krásně zapadá do okolního prostředí.

Cesta nám trvala necelou hodinku. A všichni jsme byli nadšení :-) Mládě se vyblblo, chlupáč se vylítal, dospěláci se dostatečně pokochali a užisli si klidu - za celou dobu jsme potkali všehovšudy čtyři živáčky. Zdejší příroda je kouzelná, zdá se nedotčená. Všude čisto, voňavo, kolem cesty jsem si nevšimla jediného odpadku - jen jedna lavička byla poničená a jedna cedulka u otiskování stop utržená... Přestože dnešní teploty sahaly až k třicítce, v lese pod korunami stromů bylo moc příjemně.

Ač nejsem závistivý člověk, tak teď trošku závidím svitavským maminkám, že mají takovouhle parádu na dosah ruky - na projížďky s kočárkem v tomto počasí naprosto ideální :-) Pokud budete mít cestu přes Svitavy, Vodárenský les rozhodně nevynechejte. Zvlášť pokud jste stejně jako já ujetí na naučné stezky, kde se chodí po nadúrovňových dřevěných chodníčcích přes mokřady a bažiny :-)

Vložil: Administrator

Datum vložení: 8. 7. 2017

Poslední úprava: 8. 7. 2017 22:41:38


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace