Náměty a inspirace (nejen) pro paní učitelky a pány učitele

Rybí sliby

Pomůcky

Rybí sliby
text: Daniela Krolupperová
ilustrace: Eva Chupíková
vydavatelství: Portál, 2016
ISBN: 978-80-262-0214-1

Pracovní postup

Po sérii knížek Daniely Krolupperové jsem pokukovala už delší dobu. Naštěstí se přiblížil konec roku a s ním svátky našich malých kamarádek, sester Barunky a Elišky, tím tedy pádný důvod k zakoupení. Konečně mám komu, hurá! :-) Po dlooouhém zvažování nakonec nad tituly Mizící hmyzíci, Jde sem lesem a Zákeřné keře vyhrály Rybí sliby. Náš táta je rybář (takže ryby se s námi prostě vezou) a taťka holek se k rybaření už nějaký ten pátek odhodlává. Čili až na to přijde, určitě mu svými vědomostmi vytřou zrak :-)

Kniha má formát o něco větší A5 a čítá 88 stran. Vypráví o lásce mořské panenky Helenky a ráčka poustevníčka, kteří se chystají na společnou veselku. Plány jim překazí zlý mořský černokněžník Mořemor, který se rozhodne, že si Helenku vezme on. Ta nesouhlasí, Mořemorovo ego to samosebou nemůže skousnout - kouzlem pošle panenku k horskému prameni, aby ji od poustevníčka dostal co nejdál. Tam se setká s komářicí, kterou odpuzuje panenčin slaný pach. Poradí jí, ať se zeptá mihule, kudy se dostat zpět do moře. Ta ji prozradí, že sama cestu k moři nezná, ale že jí určitě pomohou ostatní ryby, se kterými se setká, pokud bude pokračovat po toku potoka dál. Helenku čeká dlouhá a strastiplná cesta, kterou jí pomohou překonat ryby a jejich sedm příslibů pomoci.

Text je členěn do 11 kapitol. Po konci každé kapitoly následuje 5 otázek týkajících se přírodovědných informací, které jsou v textu nenásilně uvedeny (včetně správných odpovědí). Malí čtenáři se dozví spoustu zajímavostí o mořských i sladkovodních živočiších a rostlinách, se kterými se mohou v přírodě u vodních toků a ploch setkat (mořský koník, komár, rak, perlorodka, plž, skokan, šídlo a vážka, losos, rákosí a orobinec, ...), nechybí ani informace o koloběhu vody a vývoje řeky od pramene až po ústí do moře. Zvláštní pozornost je (jak napovídá název knížky) věnována rybám - každé z osmi ryb (mihule potoční, mřenka mramorová, plotice obecná, pstruh obecný, okoun říční, sumec velký, kapr obecný a cejn velký) je věnována samostatná reálná ilustrace a nechybí ani základní životní údaje.

Text doprovází krásné ilustrace Evy Chupíkové - možná se na první pohled zdají trošku ponuré, ale přesně to dle mého podvodní svět vystihuje.

Přestože jsem knížku četla sama za sebe a nemám zpětnou vazbu od dětí, kterým je určena, rozhodně doporučuju :-) Jsem totiž přesvědčena, že i holky z ní budou nadšené :-)

Fotogalerie

Vložil: Administrator

Datum vložení: 1. 12. 2017

Poslední úprava: 1. 12. 2017 01:58:00


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace