Náměty a inspirace (nejen) pro paní učitelky a pány učitele

Mapy - Atlas světa, jaký svět ještě neviděl

Pomůcky

Mapy - Atlas světa, jaký svět ještě neviděl
autoři: Aleksandra a Daniel Mizielińští
vydavatelství: Host, 2016
ISBN: 978-80-7491-708-0

Z polského originálu Mapy - Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata (2012) přeložila Anna Halfarová.

Pracovní postup

Mapy mi poprvé padly do oka při předvánočním bloumání virtuálním knížním světem a byla to ona pověstná láska na první pohled (byť jen prostřednictvím monitoru) :-) Ty prostě musím mít! A protože tomu roční doba více než nahrávala, už brzy jsem si ve vlastním atlase listovala - tímto ještě jednou děkuji sestře a jejímu příteli za bezva dárek k narozeninám :-)

Na první pohled mě knížka zaujala svým rozměrem - atlas je velkoformátový, na výšku měří necelých 38 cm, na šířku 28 cm, což jako malé bezvýznamné mínus považuji pouze v situaci, kdy se ho snažím vměstnat do knihovny :-) Na druhý pohled mě dostalo celkové grafické zpracování. Do detailu propracované světácké ilustrace, na každé dvoustraně originální lemování, nové typy písma, které navrhli sami autoři, vše podtrženo tiskem na papír Munken Polar Rough - chvílemi máte pocit, jako byste listovali původními mapami z dob zámořských objevů. Ne nadarmo se kniha stala světovým bestsellerem, byla přeložena do více než 20 světových jazyků a získala řadu mezinárodních ocenění.

Na 110 stranách vás autoři provedou 6 kontinenty a 42 vybranými státy. Pomocí obrázků a termínů se stručně a heslovitě (a hlavně nenásilně) seznámíte s tím, co je pro danou zemi charakteristické - od základních zeměpisných údajů, jako je rozloha či úřední jazyk, přes významná města, hory, řeky či jezera, až po historické události, významné osobnosti, národní symboly a jídlo. Mě osobně velmi potěšilo uvedení typických dívčích a chlapeckých jmen :-) Vytknout se dá maximálně to, že se nedostalo na všechny státy. Na konci atlasu jsou alespoň (asi jako kompenzace) vyobrazeny ručně malované vlajky všech zemí světa.

Deklarovaná cena vydavatele je 499 Kč, ale po chvilce na internetu se můžete proklikat k mnohem nižší sumě. Rozdíly jsou v tomto případě opravdu markantní.

Nutno ještě podotknouti, že atlas rozhodně nemůže suplovat klasický Školní atlas světa (chybí v něm mimo jiné zeměpisné šířky a délky a pro někoho nezbytně nutná schvalovací doložka učebnic MŠMT). Přesto si myslím, že by tento kousek už kvůli své originalitě a obrovskému množství informací rozhodně neměl chybět v žádné školní knihovně, ani v domácích knihovničkách zvídavých dětí. A třeba čerstvě třicetiletých učitelek :-)

Fotogalerie

Vložil: Administrator

Datum vložení: 12. 2. 2017

Poslední úprava: 15. 2. 2017 00:01:59


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace